Před kurzem:

Na podobné kurzy jezdím. Zajímá mě systém „pomoz si sám“, páteř, protažení a cviky očí. Na kurzu se vždy těším na nové poznatky, na cvičení venku, na báječně stejně naladěné lidi. Od kurzu očekávám – odpočinek, obohacení o nové věci, příjemnou atmosféru na vyladění a vyčištění hlavy od pracovních povinností. Většinou přijíždím unavená, bolest v krční páteři a unavené oči od PC.

Po kurzu:

Cítím se odpočatě, příjemně protažená, oči se mi zlepšily a rozjasnil se pohled. Krásné počasí poskytlo možnost stálého cvičení venku, na což jsem se hodně těšila. Jelenka je vždy usměvavá a dobře se na ní kouká při cvičení. Umí velmi dobře vysvětlit propojení, a co s čím souvisí. Škoda, že nebylo více zpěvu – že se neuskutečnilo společné zpívání v jeskyni. Těším se na příští kurz.

Jana Š., 1962

Před kurzem:

  • na kurzu jsem již byla,
  • zhoršuje se mi zrak
  • že si odpočinu a naučím se cvičení pro oči
  • jsem unavená
  • vše rozmazané, řádky nečitelné

Po kurzu:

Cítím se dobře, uvolněná, jakoby tělo ožilo, v očích necítím napětí. Nedokážu posoudit přesné zlepšení na tabulce, ale pohled mi připadá jasnější.

Oldřiška K., 1962       

Před kurzem:

Na podobných kurzech jsem byla. Každý kurz mě obohatil a posílil psychicky i fyzicky. Mám pocit hlavy plné starostí, tíhu na bedrech, vyčerpaná, unavená, velké bolesti pravého ramene, strnulá šíje, bolest holuxu. Od kurzu vím, že se budu cítit uvolněná, bez starostí s pocitem velké volnosti a lehkosti samého bytí. Též mě popoháněla na tento kurz možnost potkat úžasné lidi, se kterými vnímám jiný život, že se potkám i s kamarádkami, které jsem díky kurzu poznala a jsem i během roku v kontaktu.

Po kurzu:

Dneska kurz končí, líbilo se mi vše, opět mě obohatil o nové zkušenosti, Elenka je nevyčerpatelná studnice poznatků, které skvěle předává dál. Opět se mi podařilo vyprázdnit hlavu, bolesti jsou na ústupu a cítím se nekonečně lehká, vděčná za to že jsem, že jsme my všichni. Děkuji.

Magda J., 1958

Před kurzem:

Na takových kurzech jsem nikdy nebyla. Očekávám aktivní odpočinek, nabití pozitivní energie a získání nových poznatků o těle a duši. Cítím se unaveně. Poslední řádek tabulky, na dálku i na blízko vidím, ale s větší námahou.

Po skončení kurzu:

Tělo je namožené, ale lehké a nabité pozitivní energií. Líbila se mi celá náplň kurzu, atmosféra a osobní přístup Jelenky ke všem zúčastněným. Zrak se zlepšil, poslední řádky tabulky přečtu lehce a bez námahy.

Alice P., 1973

Před kurzem:

Na podobných kurzech jsem již byla. Důvodem je odpočinek a relaxace duše i těla, únava po zimě, jsem bez energie, zlepšení očí a vyřešení gynekologických problémů.

Po kurzu:

Cítím se nyní o hodně lépe, jak na těle (které je perfektně procvičené), tak i na duši. Krásně nám Jelenka vše vysvětluje a názorně ukazuje. Též jsme se hodně nasmály, v jiných kurzech to tak není. Je zde nádherná příroda, okolí, počasí také vyšlo. Jelence patří mé veliké poděkování, též celému kolektivu. Děkuji.

Helena G., 1962

Před kurzem:

Na kurzu jsem byla u Borise. Pravé oko už nevidělo ostře, očekávám relax, zlepšení zraku, celkový odpočinek s aktivním cvičením. Cítím se celkem dobře, jen potřebuji dobít.

Po kurzu:

Dnes na konci kurzu se cítím výborně, oko se zlepšilo na téměř stejnou úroveň levého, lehce na těle i na duši. Nelíbilo se mi jednání Karla, na kterého jsem se původně též těšila, ale náplň kurzu a celková nálada zde byla tak výborná, že mi Karlovo zpívání vůbec nechybělo. Jelenko, jsi 1.

Eva Š., 1959

Před kurzem:

Tento kurz je můj 4. u Elenky. Očekávám stejné nabití energií a optimismem jako v předchozích kurzech. Těším se na to, co bude pro mě nové – cviky na oči, kreslení a intuitivně – alikvotní zpěv K.R.Marinova. Mám problémy s očima-dioptrie a začínající šedý zákal. Také mě trápí krční páteř dlouhodobě.

Po kurzu:

Cítím se uvolněně, vesele, ale mrzí mě, že už je konec – tentokrát mi čas uběhl mimořádně rychle. Líbilo se mi střídání cvičení s kreslením a nápadité aktivity ke zlepšení zraku. Zatím ho moc nepociťuji, ale věřím, že při pilném cvičení se dostaví. Líbil se mi i zpěv s K.R.Marinovem – neznám důvod jeho předčasného odchodu, ale vzhledem k tomu, že byl inzerován v propozicích, přivítala bych lepší vysvětlení. Všechno ostatní bylo super a určitě to nebyl můj poslední kurz u Elenky. Děkuji jí i Leošovi.

Milada V., 1950

Před kurzem:

Na podobném kurzu jsem poprvé. Hledala jsem cestu k duševní rovnováze, kamarádka mi kurz doporučila. Na kurz jsem zvědavá, doufám, že se zlepší mé problémy se zády a uklidním se psychicky, jsem plná neklidu, nedýchá se mi dobře a jsem ztuhlá.

Po kurzu:

Cítím se uvolněně, po počátečních bolestech zad už mě nebolí a dobře se mi dýchá. Nepostrádala jsem ji, ani manžela……Zlepšil se mi celkový přístup k sobě samé, nepodařilo se mi příliš zlepšit zrak (viděla jsem 7 a 6 řádků, teď vidím někdy 8 a 7, pak zase 7 a 6).

Dagmar M., 1957

Před kurzem:

Na kurzu jsem poprvé. Nabídly mi to kamarádky a téma mě zaujalo. Očekávala jsem nový způsob zlepšování zraku.

Po kurzu:

Způsob, jakým kurz probíhal, předčil mé očekávání po všech směrech, příjemná atmosféra a zajímavé cvičení zraku a těla bylo úžasné. Zrak se mi zlepšoval od 1. dne a těším se, že vím, že to funguje a určitě budu pokračovat. Celý týden velmi rychle utekl, takže už teď se těším, že se ještě uvidíme.

Hana S., 1961

Před kurzem:

Na podobném kurzu jsem již byla, důvodem bylo zlepšit zrak a dobít energii. A jak se cítím-žádná sláva.

Po kurzu:

Výborně!! Celý kurz se mi moc líbil, nabila jsem se pozitivní energií, zrak vylepšila o 1 řádek. Složení kurzu se mi moc líbilo, musela jsem si doplnit cvičení zraku ve volném čase. Díky moc za péči a pomoc.

Zdeňka H., 1960

Před kurzem:

Na kurzech Elenky jsem po páté, na jiných podobných ne. Důvodem je prožít týden v radosti, v pohybu pro zdraví, poznat nové, ozdravné metody, prožít meditace, vypnout mozek, slyšet K.R.Marinova. Jsem unavená, zvědavá a očekávám, co bude….

Po kurzu:

Cítím se radostně, odpočatě, plná energie, mírné zlepšení, velmi dobrý pocit ze cvičení a „duchovna“. Líbilo se mi složení kurzu, velmi oceňuji, kolik času nám Elenka věnuje, oceňuji znalosti a lidský přístup, organizaci i starostlivost. Postrádala jsem zpěv K.R.Marinova. Děkuji za informace a kreslení. Zlepšila jsem „protažení těla“, mírné zlepšení zraku, podařilo se mi ale „vypnout“ a smát se !!! Děkuji

Hana P.,1968

Před kurzem:

Na podobné kurzy jezdím už několik let. Vždy mě dobijí fyzickou i psychickou energií. Těším se na cvičení, toulky přírodou a účastnice, které jsou podobně naladěné, na diagnostiku pomocí kresby. Momentálně jsem hlavně psychicky unavená, věřím, že budu odjíždět zharmonizovaná.

Po kurzu:

Cítím se báječně na těle i na duchu. Líbilo se mi skloubení tělesného cvičení, cvičení očí a duchovního rozvoje. Je vždy úžasné, jak jsme první večer při představování unavené, trochu zaražené a po týdnu cvičení, meditací, her a smíchu – záříme. Letos bylo zvláště hezké, jak byl kurz hravý.Podařilo se mi uvolnit a být šťastná !!!             

Dáša M., 1955

Před kurzem:

Byla jsem u Borise Tichanovského a Hany Maslowské. Mám odchlípený sklivec, zákaly a ještě trochu přetrvávají záblesky. Šedý zákal se mi už hodně povedlo rozcvičit. Od kurzu čekám, že se naučím nové oční cviky a těším se na malování. Dnes se cítím hodně dobře, ale mám zdvojené vidění p.o.

Po kurzu:

Cítím se uvolněně, omlazená, v pohodě a v aktivitě. Líbilo se mi střídání očního cvičení se cvičením uvolňujícím tělo i mysl. Osobnost paní Elenky je mimořádná, dává celé akci nenahraditelnou atmosféru.Snížila se mi úroveň zdvojeného vidění, na tabulce nablízko zlepšení min. o 1 řádek. Ráda zase příští rok na nějaký kurz přijedu, líbilo by se mi, kdyby byla malířská speciálka.

Marie K., 1950

Před kurzem:

Na podobných kurzech jsem již byla. Od kurzu očekávám zlepšení zraku, zklidnění, uvolnění psychické únavy. Problémem u mě je stálé napětí – stres, sevřené tkáně a mělký dech.

Po kurzu:

Kurz se mi líbil, forma hry byla velmi příjemná, jsem nádherně odpočinutá. Postrádala jsem klid při tvoření od ostatních lidí. Skladba stravy-snídaně stále stejné. Podařilo se mi zklidnit, vypnout starosti, jsem odpočinutá, cítím se omlazená, moje tělo je krásně pružné. Zrak se mi zlepšil o 1 řádek. Doporučila bych pro příští kurzy více discipliny vůči Jelence, aby ona mohla probrat to, co plánuje.

Mirka J., 1966

Před kurzem:

Byla jsem již na kurzu na zrak u Borise. Zde mě lákala lokalita, náplň kurzu, setkání s přítelkyněmi – domluva na termíny. Přála bych si očištění, pravidelný režim cvičení, učení nového. Cítím se spokojeně, až na bolest v pravé kyčli a noze (neurologické problémy již 4 týdny).

Po kurzu:

Cítím se harmonicky, fyzická bolest se zmenšila. Líbilo se mi příznivé počasí, Elenka, náplň kurzu – škoda jen, že skončil alikvotní zpěv, který mě okouzlil, navnadil, rozvibroval. Mám pozitivní pocit, vyšší koncentrace, lepší ostrost pohledu na blízko. Negativní pocit – neodolala jsem pivu.

Anička Ř., 1961

Před kurzem:

Toto je můj první kurz, který jsem si vybrala ohledně cvičení a kreslení. Snažím se raději od ničeho nic neočekávat – vyvarování zklamání.

Po kurzu:

Poslední den kurzu se cítím mírně unavená, ale spokojená. Celé tělo je protažené a uvolněné, ranní rozcvičky jsou velmi přínosné – chválím. Oči neřeším – vidím dobře odmala. Líbilo se mi cvičení po páté hodině, zlepšila se mi peristaltika a uvolnily se mi svaly kolem krční páteře. Jinak jsem nečekala až takovou organizaci. Večerní malování jsem čekala více kreativní.

Jitka P., 1983

Před kurzem:

Na kurzu jsem poprvé. Na kurz jsem jela díky mé sestře, ale moc jsem nevěděla, co mě bude čekat. Hlavně jsem si potřebovala odpočinout – psychicky.

Po kurzu:

Musím říct, že jsem si tu dobila energii a hlavně si protáhla tělo. Nejvíce se mi líbilo ranní a večerní cvičení. Děkuji za příjemný kurz v krásném prostředí.

Jana Š., 1941

Před kurzem:

Na kurzu jsem byla u Borise. Na tomto kurzu hledám spokojenost na minulém kurzu, zlepšení zraku, relaxaci, odpočinek, získání pozitivní energie. Po příjezdu se cítím unavená, oči mám červené, vidění neostré.Pravé oko vidí rozmazaně, a to jen velká písmena. Levé oko nepřečte 3 poslední řádky.

Po kurzu:

Cítím se uvolněná, odpočatá, veselá, mám ostřejší vidění, levé oko je dobré – vidění. Pravé oko se mírně zlepšilo, lepší prostorové vidění. S Elenkou se výborně cvičí, cítím příliv energie a uvolnění. Maximální spokojenost!! Děkuji.

Hana V.,1953

Před kurzem:

Na kurzu jsem už byla – v loni v srpnu jsem absolvovala „Jak se stát pánem svého těla“. Byl to moc krásný kurz – dlouho jsem z něho čerpala, vlastně až doposud!! Chtěla jsem se s Vámi opět setkat, zacvičit si, relaxovat, získat nové zkušenosti, rady…..vyčistit tělo a duši!! Mám dlouhodobé problémy se zrakem, silně krátkozraká, šedý zákal, počínající zelený zákal, degenerace sítnice…Moc ráda bych jako babča byla ještě okolí potřebná, hlavně potřebuji vidět!! Koukat!! Moc se těším na krásný týden.

Po kurzu:

Cítím se spokojeně, uvolněně, trošku bolavě. Levé oko zlepšení, pravé oko nekouká, určitě dotrénuji a probudím dalším cvičením….. Jelenko – moc děkuji, cvičení a výklad – super!! Zlaté srdíčko!! Leoši i Tobě velký dík za veškerou organizaci!! Velký dík za domácí kuchyň. Jaruška se zase někdy ráda mezi Vás navrátí.

Jarka B.,1960

Před kurzem:

Na kurzu jsem již byla – miluji Vás. Chtěla bych potkat nové lidi a naučit se něco nového. Docela jsem v pořádku, tak teď už dobře. Konkrétní problém – jak zvládne taťka odloučení, než se vrátím? Měření zraku: dalekozrakost – levé 10, pravé – 9, krátkozrakost – levé 11, pravé 10.

Po kurzu:

Cítím se SUPER!! Všechno se mi líbilo, nic nechybělo. Přijela jsem zlepšit zrak, už vidím tak i naopak. Vidím za roh i skrz stěnu, obdivuji velkou změnu. Po Vašich kurzech marná sláva, super žena se ze mě stává. Děkuji moc velice a přeji slunce, lásku a tisíce…. Dalekozrakost: levé 12, pravé 12, krátkozrakost: levé 11, pravé 11.

Beata H., 1975