Krásný svatomartinský den milí přátelé a příznivci Školy zdraví. Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky – prostě posvícení jak se patří. Letitými zkušenostmi lidé zjistili, že největší teplotní rozdíly nastávají právě na svátek sv. Martina a proto tento den spojili s pranostikami:

  • Na svatého Martina, bývá dobrá peřina (11. 11.)
  • Na svatého Martina kouřívá se z komína
  • Na svatého Martina drž se synku komína
  • Martinův led, bude vodou hned
  • Svatý Martin přijel na bílém koni
  • Na svatý Martin, ještě se vrátím, ale na svatý Mikuláš mě tu najisto máš (6. 12.)

Poslední pranostika je zajímavá v tom, že upozorňuje na značnou nestabilitu trvání tohoto období s tím, od kdy je možné očekávat nástup trvalých mrazů. Je to čas výrazně chladný, pochmurný a mlhavý. Na většině míst České republiky se právě v tomto období objevuje první sněžení. I když právě dnešní svatý Martin, místo, aby přijel na bílém koni, tak dorazil s teplotami pro podzim přímo nevídanými. Možná, že o další překvapení v tomto roce nebude nouze. Krásné hodování a degustaci nových vín přeje Vaše Škola zdraví.

 

 

pictorgam: www.clker.com, free obraz – images.nga.gov (National Gallery of Art), archiv.