Krásný svatomartinský víkend milí přátelé a příznivci Školy zdraví.

Kdo byl svatý Martin. Svatý Martin se narodil roku 316 n. l. jako Martin Tourský. Otec byl pohanský římský důstojník v římské provincii Horní Panonie, tedy v dnešním Maďarsku. V 15 letech donutil Martina stát se vojákem. S jeho osobou je spojováno mnoho legend. Byl pověstný svojí laskavostí, smyslem pro spravedlnost a známým se stal zejména díky legendě, kdy se rozdělil o svůj plášť se žebrákem. Chtěl být vzorem soucitu s chudým. V roce 372 přijal biskupský stolec v Tours, ale i po svém jmenování biskupem žil i nadále jako mnich v chatrči poblíž řeky Loiry. Zde později vzniklo opatství Marmoutier. Zemřel roku 397 v 81 letech v Candes u Tours. Je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů, Nejčastěji bývá zobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem.

Svátek svatého Martina byl a je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Děti i hospodáři čekali na první sníh, hospodyně pekly posvícenskou martinskou husu a martinské rohlíky nebo podkovy, zvané martiny, roháče, zahýbáky – prostě posvícení jak se patří. Letitými zkušenostmi lidé zjistili, že největší teplotní rozdíly nastávají právě na svátek sv. Martina a proto tento den spojili s pranostikami:

  • Na svatého Martina, bývá dobrá peřina (11. 11.)
  • Na svatého Martina kouřívá se z komína
  • Na svatého Martina drž se synku komína
  • Martinův led, bude vodou hned
  • Svatý Martin přijel na bílém koni
  • Na svatý Martin, ještě se vrátím, ale na svatý Mikuláš mě tu najisto máš (6. 12.)

Poslední pranostika je zajímavá v tom, že upozorňuje na značnou nestabilitu trvání tohoto období s tím, od kdy je možné očekávat nástup trvalých mrazů. Je to čas výrazně chladný, pochmurný a mlhavý. Na většině míst České republiky se právě v tomto období objevuje první sněžení. I když právě dnešní svatý Martin, místo, aby přijel na bílém koni, tak dorazil s teplotami pro podzim příjemnými. Možná, že o další překvapení v tomto roce nebude nouze. Krásné hodování a degustaci nových vín přeje Vaše Škola zdraví.

 

 

pictorgam: www.clker.com, free obraz – images.nga.gov (National Gallery of Art), archiv. Text prvního odstavce z článku Svatý Martin a tradice z www.czech.cz