Krásné dubnové dny Vám všem, milí přátelé i Vám, co jste právě navštívili aktuality.

Velikonoce připadající na první neděli po jarním úplňku po rovnodennosti budou tentokrát jiné, než na které jsme zvyklí. Z důvodů mimořádných opatření, ochrany zdraví a prevence šíření nákazy koronavirem nejsou tradiční oslavy tohoto svátku dovoleny a proto si budeme muset hodně radostí odpustit.

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti těm klasickým, opožděny tradičně tak o týden. Tento rok termín pravoslavných velikonoc připadá na neděli 19. dubna 2020 a opatření proti šíření nákazy koronavirem jsou v Rusku o hodně přísnější než u nás.

A jak to tradičně s Velikonoci vlastně je? Mohou proběhnout kdykoli mezi 22. březnem a 25. dubnem. Tento rok připadá velikonoční neděle na 12. dubna. Vlastním svátečním velikonočním dnům předchází šest postních týdnů a každá ze šesti nedělí má své jméno podle dříve udržovaných specifických rituálů příchodu jara.

Dnešní zelený čtvrtek je spojován s Kristovou poslední večeří a měly by se jíst pouze zelené pokrmy.
Velký pátek připomíná ukřižování Krista a ten den by se měl držet největší půst.
Bílá sobota se nese v duchu příprav na slavnost Vzkříšení a Boží hod velikonoční přináší velké hodování po dnech hladovění.

 

Tradičními velikonočními pokrmy jsou jidáše, mazance a velikonoční beránci. Beránek, zajíc, kraslice, nekynuté pečivo se promítají ve velikonočních tradicích na celém světě.

Pomlázka je výslovně naší raritou. Spletenými proutky se prý podle dochovaných záznamů ze čtrnáctého století navzájem vypláceli manželé a milenci, aby jim vrbová míza zajistila hodně potomků. Tento dávný pohanský rituál se udržel jen u nás a postupně se proměnil na veselé nahánění svobodných dívek. „Šleháním metlou, tepáním rukou a poléváním vodou o velikonočním pondělí“ se mládenci postarali vlastně o to, aby byly ohebné, pilné, čiperné, usměvavé a zdravé. Vdaným a starším ženám našupali symbolicky, a z nich vyháněli „zlý jazyk“. Za odměnu, že se koledníci činili, jim na pomlázce přibývali barevné pentle a košíku malovaná vajíčka. Hospodáři zase vyšlehali čeládku, aby nebyla líná, krávy, aby se brzy otelily a taky stromy, aby se brzy probudily za zimního spánku. V Česku a na Slovensku má pomlázka dle regionů mnoho různých pojmenování : dynovačka, binovačka, hodovačka, karabáč, koleda, mrskačka, šlehačka, šmerkust, tatar, žíla a mnoho dalších.

Tento rok si o tradičních oslavách Velikonoc můžeme jen zdát. protože, kdo by nerespektoval nařízení vlády, ohrozil by tak nejen sebe, ale i své blízké. Tak jsme si o tradicích aspoň napsali, uklidili si, napekli tradiční pochoutky a ozdobili své příbytky. Ať už se jedná o jakékoli pojetí Velikonoc, vždy jsou spojené s vítáním jara.

Jaro už je zase zpátky a my přejeme vám veselé svátky.

 

Kurzy a masáže duben – květen zrušeny…

 

  • Z důvodu mimořádných opatření, ochrany zdraví a prevence šíření nákazy koronavirem jsme byli nuceni zrušit všechny kurzy a masáže konané od 18.4.2020 do 16.5.2020. Stále trvá zákaz pořádání hromadných akcí, hranice jsou uzavřeny, doprava mezi státy nefunguje, Elena Tomilina je v Rusku a majitelé míst, kde by se měly kurzy konat, mají zákaz provozu. Nadále sledujeme vývoj situace a vydávaná preventivní opatření a o povolených kurzech a masážích budeme informovat na našich stránkách v rubrice  „Aktuality“ a u jednotlivých kurzů a masáží v rubrice „Kurzy“.

    Pokud jste přihlášeni na některý ze zrušených pobytových či víkendových kurzů a máte uhrazenou zálohu, tak se ničeho, prosím, neobávejte, o zálohu/y nepřijdete. Nabízíme převedení zálohy/h na jakýkoliv kurz/y v daném roce (v tomto případě mimořádné situace převedeme i na kurzy v roce 2021) dle přání účastníka nebo vrátíme 100% uhrazenou zálohu na účastníkem sdělený nebo napsaný účet pomocí mailu“. Děkujeme za pochopení.

    Myslíme na vás všechny, těšíme se opět naviděnou a přejeme hodně štěstí, pevné zdraví a plnou náruč optimismu.

 

Krásně barevné veselé Velikonoce.  Za tým Školy zdraví, Leoš Lacina

 

 

pictorgam: www.clker.com, free. Obrázek z wall.alphacoders.com, free