Krásné dubnové dny Vám všem, milí přátelé i Vám, co jste právě navštívili stránky Školy zdraví.

 

Naše Velikonoce připadající na první neděli po jarním úplňku po rovnodennosti jsou konečně zase takové, jaké chceme mít a vesele užít. 

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti našim klasickým, opožděny tradičně tak o jeden týden. Hned po zavedení gregoriánského kalendáře nastala první shoda již v roce 1583. Jak se v průběhu staletí zvětšuje rozdíl mezi oběma kalendáři, gregoriánským a juliánským , nastává shoda čím dál tím méně. Tento rok termín pravoslavných velikonoc připadá ale na neděli 16. dubna 2023 a v roce 2025 dojde ke shodě termínu, kde oboje Velikonoce připadají na neděli 20 dubna.

A jak to tradičně s Velikonoci vlastně je? Mohou proběhnout kdykoli mezi 22. březnem a 25. dubnem. Tento rok připadá velikonoční neděle na 9. dubna. Vlastním svátečním velikonočním dnům předchází šest postních týdnů a každá ze šesti nedělí má své jméno podle dříve udržovaných specifických rituálů příchodu jara.

Dnešní Velký pátek připomíná ukřižování Krista a ten den by se měl držet největší půst. Bílá sobota se nese v duchu příprav na slavnost Vzkříšení a Boží hod velikonoční přináší velké hodování po dnech hladovění.

 

Tradičními velikonočními pokrmy jsou jidáše, mazance a velikonoční beránci. Beránek, zajíc, kraslice, nekynuté pečivo se promítají ve velikonočních tradicích na celém světě.

Pomlázka je výslovně naší raritou. Spletenými proutky se prý podle dochovaných záznamů ze čtrnáctého století navzájem vypláceli manželé a milenci, aby jim vrbová míza zajistila hodně potomků. Tento dávný pohanský rituál se udržel jen u nás a postupně se proměnil na veselé nahánění svobodných dívek. „Šleháním metlou, tepáním rukou a poléváním vodou o velikonočním pondělí“ se mládenci postarali vlastně o to, aby byly ohebné, pilné, čiperné, usměvavé a zdravé. Vdaným a starším ženám našupali symbolicky, a z nich vyháněli „zlý jazyk“. Za odměnu, že se koledníci činili, jim na pomlázce přibývali barevné pentle a košíku malovaná vajíčka. Hospodáři zase vyšlehali čeládku, aby nebyla líná, krávy, aby se brzy otelily a taky stromy, aby se brzy probudily za zimního spánku. V Česku a na Slovensku má pomlázka dle regionů mnoho různých pojmenování : dynovačka, binovačka, hodovačka, karabáč, koleda, mrskačka, šlehačka, šmerkust, tatar, žíla a mnoho dalších.

Tento rok si tradiční oslavy Velikonoc můžeme jak se patří užít. Tradičně jsme pozvali blízké, napsali, popřáli, uklidili si, napekli tradiční pochoutky a ozdobili své příbytky. Ať už se jedná o jakékoli pojetí Velikonoc, vždy jsou spojené s vítáním jara.

 

Jaro už je zase zpátky a my přejeme vám veselé svátky.

 

poslední jarní víkendový kurz v Blatné,

pobytový 6 denní ve Střelských Hošticích

a kam  s námi v létě...

 

  • Pokud přemýšlíte o některém z jarních kurzů, posledním jarním víkendovém kurzu v Blatné 15.4. – 16.4. nebo pobytovém 6 denním kurzu na přirozené zlepšení zraku ve Střelských Hošticích (OBSAZENO), dále o letních kurzech v Jižních Čechách ve Střelských Hošticích a na Moravě v Andělské Hoře v apartmánech Engelsberg a hotelu Anděl, v Malé Šťáhli v penzionu Mlýn u Kročilů a Dolní Moravici v apartmánech v Avalanche, přihlaste se prosím, co nejdříve, děkujeme! Jen tak budete mít zajištěné místo a nejlevnější garantovanou cenu.
  • Podrobné informace o kurzech najdete na www.skolazdravi.eu v rubrice „Kurzy“, když kliknete na příslušný vámi zvolený název kurzu. Úplně dole, pod popisem kurzu najdete elektronický formulář přihlášky. Nezapomeňte souhlasit s podmínkami kurzu před odesláním přihlášky, jinak se neodešle.
  • (Po kliknutí na obrázek tabulky objeví. Kliknutím na šipku u prohlížeče vlevo se vrátíte zpět)

 

  • Přátelé, na jarní víkendové a pobytový a letní pobytové kurzy (duben – srpen) se můžete přihlašovat s následnou úhradou záloh nebo celým kurzovným dle dispozic u každého kurzu v organizační části. 
  • Přihlašování provádějte zásadně přes formulář, který je vždy pod každým kurzem nebo masáží. Pouhý mail neakceptujeme z důvodů GDPR a pro případné storno. Zálohu/hy nebo celé kurzovné pro nadcházející víkendový a pobytový kurz konané v dubnu již neposílejte. Uhradíte je na místě v hotovosti před začátkem kurzu. Pro letní kurzy uhraďte zálohy dle dispozic včas. Děkujeme.

 

Myslíme na vás všechny, těšíme se opět na viděnou a přejeme hodně štěstí, pevné zdraví a pohodu.

 

Krásně barevné veselé Velikonoce.  Za tým Školy zdraví, Leoš Lacina

 

 

 

pictures:   pixabay.com, text zdroj : https://kalendar.beda.cz/kalendarni-data-katolickych-a-pravoslavnych-velikonoc.