Krásné dubnové dny Vám všem, milí přátelé i Vám, co jste právě navštívili stránky Školy zdraví.

 

Naše Velikonoce připadající na první neděli po jarním úplňku po rovnodennosti jsou dnes takové, jaké chceme mít a vesele užít. 

Pravoslavné Velikonoce jsou oproti našim klasickým, opožděny tradičně tak o jeden týden. Hned po zavedení gregoriánského kalendáře nastala první shoda již v roce 1583. Jak se v průběhu staletí zvětšuje rozdíl mezi oběma kalendáři, gregoriánským a juliánským , nastává shoda čím dál tím méně. Tento rok termín pravoslavných velikonoc připadá ale na neděli 16. dubna 2023 a v roce 2025 dojde ke shodě termínu, kde oboje Velikonoce připadají na neděli 20 dubna.

A jak to tradičně s Velikonoci vlastně je? Mohou proběhnout kdykoli mezi 22. březnem a 25. dubnem. Tento rok připadá velikonoční neděle na 31. dubna. Vlastním svátečním velikonočním dnům předchází šest postních týdnů a každá ze šesti nedělí má své jméno podle dříve udržovaných specifických rituálů příchodu jara.

Dnešní zelený čtvrtek je spojován s Kristovou poslední večeří a měly by se jíst pouze zelené pokrmy. Velký pátek připomíná ukřižování Krista a ten den by se měl držet největší půst. Bílá sobota se nese v duchu příprav na slavnost Vzkříšení a Boží hod velikonoční přináší velké hodování po dnech hladovění.

 

Tradičními velikonočními pokrmy jsou jidáše, mazance a velikonoční beránci. Beránek, zajíc, kraslice, nekynuté pečivo se promítají ve velikonočních tradicích na celém světě.

Pomlázka je výslovně naší raritou. Spletenými proutky se prý podle dochovaných záznamů ze čtrnáctého století navzájem vypláceli manželé a milenci, aby jim vrbová míza zajistila hodně potomků. Tento dávný pohanský rituál se udržel jen u nás a postupně se proměnil na veselé nahánění svobodných dívek. „Šleháním metlou, tepáním rukou a poléváním vodou o velikonočním pondělí“ se mládenci postarali vlastně o to, aby byly ohebné, pilné, čiperné, usměvavé a zdravé. Vdaným a starším ženám našupali symbolicky, a z nich vyháněli „zlý jazyk“. Za odměnu, že se koledníci činili, jim na pomlázce přibývali barevné pentle a košíku malovaná vajíčka. Hospodáři zase vyšlehali čeládku, aby nebyla líná, krávy, aby se brzy otelily a taky stromy, aby se brzy probudily za zimního spánku. V Česku a na Slovensku má pomlázka dle regionů mnoho různých pojmenování : dynovačka, binovačka, hodovačka, karabáč, koleda, mrskačka, šlehačka, šmerkust, tatar, žíla a mnoho dalších.

Tento rok si tradiční oslavy Velikonoc můžeme jak se patří užít. Tradičně jsme pozvali blízké, napsali, popřáli, uklidili si, napekli tradiční pochoutky a ozdobili své příbytky. Ať už se jedná o jakékoli pojetí Velikonoc, vždy jsou spojené s vítáním jara.

 

Jaro už je zase zpátky a my přejeme vám veselé svátky.

 

před námi jarní víkendové kurzy v Plzni,

pobytový 6 denní ve Střelských Hošticích a Švagrově

a dále kam  s námi v létě...

 

  • Připravené víkendové kurzy, velikonoční v Bruntále, dále dva v Plzni a pobytový kurz ve Střelských Hošticích mají ještě volná místa. Kurzy Elena Tomilina obohatí o nové poznatky, techniky a cvičení, vhodné právě pro toto období. Prohlédněte si nabídku.
  • (Po kliknutí na letáček – se zvětší. Kliknutím na šipku u prohlížeče vlevo se vrátíte zpět).

 

  • Na našich jarních kurzech a ozdravných pobytech budeme používat různé Východní techniky a účinné komplexy cvičení, pomocí kterých můžeme ovlivnit prakticky vše: dosáhnout pružnosti mládí, zdraví, aktivity a dlouhověkosti, dobré nálady, uvolnění a sebevědomí. Máme pro vás připraven i víkend kreslení – Akvarel a Pastel bez pravidel v Plzni.
  • Programy kurzů a pobytů se skládají z různých komplexů. Každý má svůj smysl: na zlepšení pružnosti páteře a kloubů, dechová cvičení pro získání energie a zvýšení kapacity plic, post-covidové dýchání, protažení šlach a vazů, dynamické komplexy pročišťující energetické kanály a odstraňují bloky v těle, pro aktivování krevního oběhu a metabolismu, speciální cvičení na posílení svalů a aktivaci orgánů, na spalování zbytečného tuku, meditace. Díky nim se zvyšuje množství  kloubního mazu, a tím se snižuje riziko artritidy a artrózy. Nastává nejen omlazení kostní dřeně, ale i zlepšení kvality krve, upevnění životní síly, udržení vnitřního systému organizmu a zlepšení stavu zdraví jako celku. Dále si ukážeme jak podpořit a zregenerovat játra a jak přirozeným způsobem zlepšit zrak. I letos se můžete těšit na nové speciální techniky a cvičení, kreslení a masáže, důležité právě pro toto období.
  • Na pobytových kurzech v dubnu (19.4. – 25.4.) ve Střelských Hošticích a konečně po 5 letech (29.4. – 4.5) v SEV Švagrov budeme s komplexy pokračovat a navíc kromě tematického zaměření kurzu budeme více procvičovat praktiky „Jak přirozeným způsobem zlepšit zrak“. Velmi častou příčinou zhoršení zraku bývá problém s játry nebo s krční páteří. Jedno staré rčení říká: „játra se otevírají do očí“. Pokud chcete posílit zrak, posilněte játra a uvolněte krční páteř. K regeneraci jater budeme používat speciální komplex a pomůcku.
  • Pokud přemýšlíte o účasti na jarním pobytovém kurzu v Čechách, ve Střelských Hošticích, přihlaste se prosím, co nejdříve, děkujeme! Jen tak budete mít zajištěné místo a nejlevnější garantovanou cenu. 
  • Dále nabízíme letní pobytové kurzy v Severních Čechách v Maxově, v Jižních Čechách ve Střelských Hošticích a na Moravě v Andělské Hoře v hotelu Anděl. Některé se blíží k plné obsazenosti, proto se přihlaste se prosím, co nejdříve, děkujeme! Jen tak budete mít zajištěné místo a nejlevnější garantovanou cenu.
  • Podrobné informace o kurzech najdete na www.skolazdravi.eu v rubrice „Kurzy“, když kliknete na příslušný vámi zvolený název kurzu. Úplně dole, pod popisem kurzu najdete elektronický formulář přihlášky. Nezapomeňte souhlasit s podmínkami kurzu před odesláním přihlášky, jinak se neodešle.

 

  • Přátelé, na jarní víkendové a pobytový a letní pobytové kurzy (březen – červenec) se můžete přihlašovat s následnou úhradou záloh nebo celým kurzovným dle dispozic u každého kurzu v organizační části.  Přihlašování provádějte zásadně přes formulář, který je vždy pod každým kurzem nebo masáží. Pouhý mail neakceptujeme z důvodů GDPR a pro případné storno. Zálohu/hy nebo celé kurzovné pro nadcházející víkendové a pobytový kurz konané v březnu – červenci prosíme, uhraďte včas.

 

Myslíme na vás všechny, těšíme se opět na viděnou a přejeme hodně štěstí, pevné zdraví a pohodu.

 

Krásně barevné veselé Velikonoce.  Za tým Školy zdraví, Leoš Lacina

 

 

 

pictures:   pixabay.com, text zdroj : https://kalendar.beda.cz/kalendarni-data-katolickych-a-pravoslavnych-velikonoc.