Krásné, adventní dny Vám všem, co jste navštívili naše stránky. Právě začala první (železná) adventní neděle.

V adventním čase, kdy očekáváme změnu k lepším zítřkům, opravdu se dnes dozvídáme zprávu, že od čtvrtka 3.12. dojde k rozvolnění opatření a dle proti-epidemiologického systému (PES) ze čtyřky zařadíme prý do konce roku 2020 trojku. Ministr zdravotnictví nepředpokládá, že by se pandemická situace do konce roku zlepšila do té míry, že by Česko rozvolnilo opatření ze 3. stupně do 2. stupně. To znamená, že „Skupinové fitness lekce či jiná cvičení budou dle „trojky“ v režimu 9+1.“ Všichni účastníci budou muset mít ve vnitřních prostorách nasazenou roušku i prý při cvičení. Mikuláši a čerti budou muset dodržovat stejná opatření jako pozemské bytosti,“ sdělil ministr zdravotnictví. Nedovedu si to dost dobře představit. Pro nás to znamená, že bohužel za těchto pokračujících mimořádných opatření a ochrany zdraví nás všech jsme byli nuceni zrušit prosincové kurzy od 5. – 6. 12.  a od 12. – 13. 12. 2020 a masáže od 7. – 10. 12. 2020 v Praze.  Pronajímatel tělocvičen na FTVS, kde je celá Fakulta tělesné výchovy a sportu nadále v pokračujícím nouzovém stavu a současném zpřísněném režimu uzavřená, nelze nic bez velkého omezení provozovat. Taktéž se veškerá omezení vztahují na masáže a Elena Tomilina již není v ČR. Všem oficiálně přihlášeným na oba kurzy případně na masáž se velmi omlouváme a pošleme informační mail o zrušení. 

Zpátky k lepším časům a k 1. adventní neděli, kdy lidé začínají zdobit domy či byty. V každé domácnosti nesmí chybět adventní věnec, který symbolizuje přicházející Vánoce a je připomínkou narození Pána. Podle staré liturgie, vycházející ze čtyř adventních nedělí, by se každý týden měla na věnci zapálit jedna svíčka. Zapálené světlo je tak tou správnou dobou pro rozjímání. Podle staré tradice by v domácnosti měly být věnce dva. Jeden, který vítá hosty a je zavěšen na domovních dveřích a druhý, který dotváří atmosféru domova a podtrhuje nevšednost přicházejících dnů. Adventní věnce se vyrábějí těsně před 1. adventní nedělí. Mají různé tvary, barvy a doplňky. Máte už také svůj adventní věneček?

Dále se vyrábějí svícny z nejrůznějšího jehličí, zdobí se malé stromečky, vyrábějí se ať už papírové nebo keramické betlémy a jiné ozdoby zkrášlující naše bydlení. V předvánočním čase adventu si mnohé rodiny kupují živý vánoční stromeček, kapra a pečou cukroví. Čas adventu je také pro mnohé i obdobím shonu a stresu a rázem může být po vánoční náladě.

Proto zaručeným způsobem, jak nasát tu opravdovou vánoční atmosféru by byla návštěva předvánočních trhů a jarmarků, které mají v mnoha městech po celé republice dlouholetou tradici. Chce se mi říci: „Nasajte plnými doušky ten předvánoční čas adventu a vyrazte za právě dnešním rozsvícením vánočních stromů na náměstích měst,  za punčem, svařeným vínem, kornoutem pečených kaštanů, lahodnou chutí trdelníku nebo vůní vánočního pečiva,“ ale na to si tento advent budeme muset nechat zajít chuť nebo, že by se opravdu měnily časy k lepšímu? Uvidíme při druhé adventní neděli …

Myslíme na vás, na všechny, těšíme se opět naviděnou v roce 2021a přejeme hodně štěstí, pevné zdraví a plnou náruč optimismu. Krásný advent.

 

 

 

 

Pictures: Pixabay.com,  Rozsvícený strom na Staroměstském náměstí, 27. listopadu 2020. Autor: Daniel Černovský.