Krásné, adventní dny Vám všem, co jste navštívili naše stránky. Právě zítra začíná první (železná) adventní neděle.

V adventním čase, kdy očekáváme změnu k lepším zítřkům, se den za dnem dozvídáme ne zrovna příjemné zprávy o šíření a mutování covid-viru a stále se zvětšujících počtech nakažených a hospitalizovaných.  Přesto máme zatím výbornou zprávu oproti loňskému prosinci a to, že oba víkendové adventní kurzy se konají. Je potřeba se v současně vyhlášeném nouzovém stavu a tím i zpřísněném režimu chovat zodpovědně vůči sobě samému a druhým v rámci ochrany zdraví.  Všichni účastníci budou muset mít ve vnitřních prostorách nasazen respirátor.  Cvičení bude probíhat bez respirátoru za pokynů a nařízení lektorky. Mikuláš s Andělkou nás tentokrát nepoctí svou návštěvou. Sami jsou nejkritičtěji ohrožené osoby.  Jsou tedy omluveni. 

Rekapitulace: Na základě splněných vydaných mimořádných opatření prosincové se kurzy od 4. – 5. 12.  a od 11. – 12. 12. 2021 a masáže od 6. – 9. 12. 2021 v Praze pokud nebude jinak konat budou. 

Zpátky k lepším časům a k 1. adventní neděli, kdy lidé začínají zdobit domy či byty. V každé domácnosti nesmí chybět adventní věnec, který symbolizuje přicházející Vánoce a je připomínkou narození Pána. Podle staré liturgie, vycházející ze čtyř adventních nedělí, by se každý týden měla na věnci zapálit jedna svíčka. Zapálené světlo je tak tou správnou dobou pro rozjímání. Podle staré tradice by v domácnosti měly být věnce dva. Jeden, který vítá hosty a je zavěšen na domovních dveřích a druhý, který dotváří atmosféru domova a podtrhuje nevšednost přicházejících dnů. Adventní věnce se vyrábějí těsně před 1. adventní nedělí. Mají různé tvary, barvy a doplňky. Máte už také svůj adventní věneček?

Dále se vyrábějí svícny z nejrůznějšího jehličí, zdobí se malé stromečky, vyrábějí se ať už papírové nebo keramické betlémy a jiné ozdoby zkrášlující naše bydlení. V předvánočním čase adventu si mnohé rodiny kupují živý vánoční stromeček, kapra a pečou cukroví. Čas adventu je také pro mnohé i obdobím shonu a stresu a rázem může být po vánoční náladě.

Proto zaručeným způsobem, jak nasát tu opravdovou vánoční atmosféru by byla návštěva předvánočních trhů a jarmarků, které mají v mnoha městech po celé republice dlouholetou tradici. Chce se mi říci: „Nasajte plnými doušky ten předvánoční čas adventu a vyrazte za právě dnešním rozsvícením vánočních stromů na náměstích měst,  za punčem, svařeným vínem, kornoutem pečených kaštanů, lahodnou chutí trdelníku nebo vůní vánočního pečiva,“ ale na to si bohužel i v tomto adventním čase budeme muset nechat zajít chuť …..

Ani slavnostní rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí plánované na první adventní víkend 27. 11. se vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci neuskuteční. Zrovna tak je zakázáno od včera pořádání vánočních jarmarků a trhů. Tak snad přijdou v brzké době lepší časy.

Myslíme na vás, na všechny, těšíme se opět naviděnou v roce 2022 a přejeme hodně štěstí, pevné zdraví a plnou náruč optimismu. Krásný advent.

 

 

 

 

Pictures: Pixabay.com,  Rozsvícený strom na Staroměstském náměstí, 27. listopadu 2020. Autor: Daniel Černovský.