Pojmy a vybrané komplexy na kurzech Eleny Tomiliny

Taoská paradoxní dechová gymnastika – její fenomén je známý již z dávných dob. Její výsledky jsou skutečně podivuhodné. Pomocí několika dechových cvičení, která se provádějí stlačením hrudníku při vdechu, se podařilo zastavit záchvat dušnosti při bronchiálním astmatu,  zbavit se chronické bronchitidy a sinusitidy, překonat koktavost, navrátit hlasivkám jejich funkci.

V současnosti je taoská dechová gymnastika velmi široce využívána: doporučuje se nejen při onemocněních dýchacího systému, ale také při nejrůznějších onemocněních srdce a cév, při nervových chorobách, v případě poruch funkce pohlavního systému jak u mužů tak i u žen.  Za krátkou dobu je schopná dělat doslova zázraky a pomáhá také i pacientům, připoutaným na lůžko, dokonce v těch nejtěžších případech. Je možné zakoupit na DVD od 10.10.2013 na kurzech.

Komplex  Jívový pas – pro štíhlý a ohebný pas. Tyto cviky jsou nejen úžasnou formoupozic Čchi – kung ,  ale jsou speciálně vytvořeny pro to, aby váš pas byl štíhlý a ohebný. Hlavním cílem těchto cviků je stimulace vnitřních orgánů, aby správně fungovaly, zbavení se tukové tkáně v oblasti břicha a zpevnění páteře.  Jsou velmi užitečné pro rozcvičení celého těla. Blahodárně působí na ledviny a střevní trakt, zpevňují ženská prsa a regenerují poševní svalstvo. Pomocí této sestavy lze předejít ohnutí páteře a významně zlepšit držení těla u žen v pokročilejším věku.  .

Cviky se praktikují v různých taoistických školách. Tyto metody mají dlouhou historii jak v mužských tak i v ženských taoistických praktikách. U mužů se toto cvičení obvykle nazývá Letící drak anebo Tři prstence kolem Měsíce. Cvičení pro ženy se jmenuje Jívový pas nebo Tygřice, točící ocasem. Je možné zakoupit na DVD od 10.10.2013 na kurzech.

Dynamická meditace s 5 elementy. Tento druh meditace, známější jako Tanec čtyř světových stran, je odborníky doporučován  pro rozvoj pocitu rovnováhy. Tento grandiózní a nádherný tanec může být také použit jako  příprava před složitější duchovní prací. Pomůže vám uvědomit si, že jste středem svého vlastního vesmíru.  Tanec souvisí se čtyřmi světovými stranami: severem, východem, jihem a západem. Každý směr má svou vlastní symboliku.

Východ – dětství, jitro, jaro, zelená barva, strom.

Jih –  zralost, střed dne, léto, červená barva, oheň.

Západ – starší věk, večer, podzim, stříbřitá barva, kov.

Sever – stáří, noc, zima, modrá barva, voda.

Stojíte uprostřed těchto směrů, mezi nebem a zemí. Tančíte v srdci vašeho vesmíru, s nohama na zemi a hlavou v oblacích. Přijímáte energii po vertikále a směrujete ji přímo k srdci. Je možné zakoupit na DVD od 10.10.2013 na kurzech.

Komplex 33. pozic čchi-kungu „Tančící čáp“. Jde o ozdravnou sestavu, která je rozvinutou formou cvičení pro upevnění zdraví, ze série Hry pěti zvířat, jež byly vypracovány významným čínským lékařem Chua Tchuo. Učil cvičit  tuto sestavu  slabé a nemocné pacienty s cílem, aby se jejich zdraví upevnilo, aby se zvýšila jejich odolnost vůči nemocem a aby se jejich život prodloužil. Při cvičení této sestavy cviků je třeba mít na paměti, že jejich smysl nespočívá ve vnějším napodobování manýr jednotlivých zvířat, ale  v tom, abychom  se „vžili do jeho kůže“, abychom se myšlenkově proměnili do jeho podoby, abychom se tím zvířetem po dobu cvičení stali. Pouze tak je možné dosáhnout maximálnímu účinku cvičení. Přitom není třeba organizmus přetěžovat, cvičení provádějte jen do okamžiku,  dokud se lehce nezpotíte. Řiďte se principem „všeho, i dobrého, s mírou“. Je možné zakoupit na DVD od 10.10.2013 na kurzech.

Taoská omlazující masáž s ozdravnými zvuky – speciální bodová masáž požívající se na zlepšení a ozdravění jednotlivých orgánů v těle. Spolu s masáží se provádí dechová cvičení pro zvýšení efektu ozdravení. Při dechovém cvičení používáme speciální zvuky k vnitřním orgánům a systémům. Je možné zakoupit na DVD od 10.10.2015 na kurzech.

Osm kousků brokátů (BA-DUAN-JIN) – ovládání těla. Říká se, že čínský maršál Jüe Fej  před přibližně osmi sty lety vypracoval osm cviků pro zlepšení mrštnosti a zdraví svých vojáků v polních podmínkách. Prastará technika, kterou velcí čínští vládci nakazovali svým vojenským generálům denně používat ve svých armádách pro upevňování a zocelování zdraví svých vojáků. Armády tak zásluhou tohoto cvičení byly dlouhé věky neporazitelné. Tyto cviky jsou přirovnávány k drahocennému brokátu a tak se i v čínštině jmenují: Ba-Duan-Jin, «Osm kousků brokátu» V dnešní době existuje mnoho variant této sestavy. My vám nabízíme tu nejznámější, která se cvičí v pozici vestoje. Cvičení se provádějí v ohebné obuvi, nejlépe však naboso anebo v ponožkách. Je možné zakoupit na DVD od 10.10.2013 na kurzech.

Komplex Zemský Čchi-kung (ženský čchi-kung)  je založen na speciální lékařské metodice, která byla v průběhu 1 700 let rozpracovávána učenci tao, lékaři tradiční čínské medicíny a mistry cigunu, majíce na paměti unikátní ženskou anatomii. Tento komplex cvičení pomáhá ženám zvětšit zásoby země – ženské energie, kterou jim darovala příroda. Stimuluje pohyb krve a vytváří ženskou energii pomocí posloupnosti plavných, vědomých a ladných pohybů. Působí jako jeden z prostředků přírodní medicíny a opírá se o schopnost organismu k samouzdravení, dovoluje upevnit zdraví orgánů malé pánve a pomáhá vyrovnat úroveň hormonů. Navíc cigun působí proti stárnutí a napomáhá zachovat dobrý stav zdraví cestou přírodní harmonizace těla a rozumu. Je možné zakoupit na DVD od 25.6.2012.

Sexuální Gunfu – komplex se skládá z psycho-fyzických a dechových cvičení podporující gynekologickou auto-masáž pro ženy i muže. Komplex je zaměřen na probuzení sexuální energie a ozdravení vnitřních orgánů.

Taj-czy – Čchi-kung  Velká Hranice (28 kroků) je oblíbená vnitřní ozdravná metoda, která v sobě obsahuje pohyb i klid. Tento komplex sjednocuje v sobě tvrdost i měkkost, plnost i prázdnotu, klid i nepřetržitost v pohybu. Kromě toho měkké harmonické pohyby jsou spojeny do jednoho celku s proudem životní energie Čchi a podřízené vědomí. Taj-czy – Čchi-kung obsahuje prvky, jež jsou obsaženy ve všech základních stylech Taj-czy cjuaň a které mají nejvíce projevené ozdravně-profylaktické působení, napomáhající stabilizaci energetické rovnováhy. Spojení principů Čchi-kungu a prvků Taj-czy poskytuje výrazný terapeutický výsledek. Vykazuje prospěšné působení na mnohé funkce organismu. Je dostatečně jednoduchý a lehký na osvojení a provádění.

Nabízená cvičení nenahrazují profesionální lékařskou pomoc, ale dovolují upevnit zdraví bez finančních ztrát, rizika vedlejších jevů, které s sebou nesou léky. Je možné zakoupit na DVD od 25.6.2012.

TAO – Nej-Kung . Mistr Mantak Chia a jeho žena jsou představiteli nových tradic, které staří Mistři speciálně připravili tak, aby lidem předali tajemství teorie a praxe TAO – umění omlazení organizmu. Metodika NEJ-KUNG pro omlazení kostní dřeně – Tao vnitřní cesta k dokonalosti člověka. Díky využití fyzických a psychických cviků nastává nejen omlazení kostní dřeně, ale i zlepšení krevního obrazu, upevnění vnitřní životní síly. Vědomosti využité  v této metodice mají kořeny v hlubokém dávnověku východních zemí. Hlavním úkolem východní medicíny bylo a je zpevnit tělo a zharmonizovat jeho síly tak, aby organismus mohl vyléčit sám sebe. Principy této nauky jsou tvořeny meditacemi, cvičeními pro vnitřní orgány a bojovými uměními, které v celku tvoří systém léčitelského Tao. Tento systém – je samostatně existující „živá filosofie“. Praktické použití tohoto systému – znamená stále lépe chápat svůj život a jeho filosofii. Přístup k otázkám zdraví v taoismu se absolutně odlišuje  od západní koncepce. Tao metodiky jsou vždy zaměřeny na vnitřní zlepšení těla, na rozvoj i udržení vnitřních orgánů, šlach, kostí a štítné žlázy.

Tyto cíle sleduje i metodika Nej-kung pro omlazení kostní dřeně, která zlepšuje kvalitu krve, krevního oběhu, udržuje vnitřní systém organismu a zlepšuje stav zdraví jako celku. Cílem cvičení metodikou Nej-kung pro Omlazení Kostní Dřeně je znovuzískání červené kostní dřeně produkující červená krevní tělíska – erytrocyty. Tímto způsobem se dosahuje zlepšení krevního oběhu a cirkulace energie Čchi v organismu.

V průběhu cvičení metodikou Nej-kung vznikají v organismu člověka procesy proti stárnutí. Toho se dosahuje pomocí využití sexuální energie pro obnovení struktury kostní dřeně;  kromě toho z vnitřních dutin kostí mizí tuková tkáň, která obvykle zpomaluje vznik erytrocytů. Cvičení přináší také vylučování toxinů a tuků z organismu, zlepšení nervové soustavy a lymfatického systému. U žen provádějících toto cvičení se významně snižuje riziko objevení se celulitidy. Metodika Nej-kungovlivňuje stav podkožního tuku tak, jako intenzivní  prohřívání celého organismu v procesu cvičení vede ke spalování tukových tkání. Pravidelné cvičení sestavy zlepšuje schopnosti člověka prakticky ve všech oblastech: bojových uměních, těžké i lehké atletice, tancích atd.

Hra 5 zvířat  – nejstarší ozdravný komplex vnitřního Tai-czy. Autorem původního pojetí cvičebního souboru wu-čchin-si (hra pěti zvířat) je odlišující se doktor Chua Tchuo, který v čase tří království (222 – 265 našeho letopočtu) to vymyslel.  Toto cvičení je u nás téměř neznámé. Ačkoli mnozí lidé o něm slyšeli, nevědí přesně, co wu-čchin-si obnáší. Naproti tomu v Číně, zvlášť v provincii S‘čchuan, je velmi rozšířené. Hra se skládá z řady cvičení upevňujících zdraví a podstatou cvičení je napodobování pohybů 5 zvířat provázené řízeným dýcháním: tygra, jelena, medvěda, opice a jeřába. Elementy cvičení komplexu se do současnosti vůbec nezměnily. Několik staletí se používali pro upevnění zdraví a fyzické vytrvalosti. Díky své universálnosti i dnes neztratili na své významnosti. Cvičení je jednoduché a dostupné prakticky všem lidem od 5 do 100 let.

Cvičení pěti zvířat prokazatelně slouží i k prevenci chorob a jejich léčbě, zlepšuje zdraví a prodlužuje lidský život.
Při praktickém cvičení napodobující pohyby konkrétního zvířete je dobré vžít se do „jeho kůže“ nebo-li akceptovat a patřičně procítit jeho silné stránky a přednosti:

Medvěd – fascinuje svojí silou a mohutností, je těžkopádný, ale ohebný a vytrvalý. Je spojován s prvkem Země.

Jeřáb – je štíhlý a půvabný, při letu udivuje lehkostí, na zemi stabilitou v postojích. Stojí vždy zpříma a jeho typickým pohybem je rozpřahování křídel jakoby bez námahy. Cvičení Jeřába má být uvolněné a lehké. Náleží mu prvek Kov.

Jelen – je rychlý a výbušný, ale také elegantní a silný. Při praktikování cviků jelena je třeba zachovávat tělo uvolněné a končetiny se mají udržovat bez většího svalového napětí. Náleží prvku Voda.

Tygr – má prudké a graciézní pohyby, dokáže být při lovení kořisti neuvěřitelně tichý a náhle velmi výbušný a prudký. Náleží mu prvek Dřevo.

Opice – je čilá, pozorná, pohyby má rychlé, lehké, hbité a obratné. Nezastihnete ji ve stavu křečovitosti nebo ztuhlosti. Náleží jí prvek Oheň.

Protistresové komplexy v párech – komplex vybraných elementů způsobu-jící harmonizaci, uvolnění vnitřního stavu.

Viscerální terapie je hloubková masáž vnitřních orgánů. Za pomoci této masáže můžete ovlivnit postavení vnitřních orgánů. Při různých traumatech, při zvedání břemen, nesprávném držení těla a při různých onemocněních mohou vnitřní orgány zaujmout nesprávnou polohu (postavení). Pomocí viscerální terapie můžete vrátit orgány do správné polohy. Kromě toho pomocí hluboké masáže vnitřních orgánů je možné odstranit jejich špatné prokrvení a obnovit jejich funkci. Zásluhou zlepšení a zesílení krevního oběhu se zlepšují procesy regenerace vnitřních orgánů a uspíší se jejich uzdravení.

Auto-masáž doktorky Alakajevy. Do náplně některých kurzů bude také zařazena unikátní auto-masáž-systém sloužící k vyrovnání energie Yin-Yang, známá pod názvem „doktorka Alakajeva“. Systém „doktorky Alakajevy“ je zaměřený hlavně na léčbu organismu jako celku. Filozofií východu je, že člověk by se měl učit, zdokonalovat celý svůj život a neustále se snažit dojít k dokonalosti. Systém automasáže aktivuje a harmonizuje energetické dráhy v těle. Přirozený způsob aktivace pomocí jednoduché masáže přináší posílení imunitního systému, zlepšení stavu kůže, vlasů a celkové ozdravení organismu.

Speciální tajná Taoská masáž – „Vojáci, cesty a hrady“ z klanu nesmrtelných. Používá různé zapomenuté techniky včetně vibračních. Masáž rozvíjí vnitřní intuici a naučí vás poslouchat vaše tělo. Masáž je možné používat pro sebe sama nebo svým blízkým. Není potřeba znát názvy akupunkturních bodů ani body samotné, protože je to velmi dobře popsáno v poetickém stylu.

Kruh osmi přírodních léčivých energií (BA-GUA-ZHANG) – Je původně čínské bojové umění, který patří do skupiny tzv. vnitřních stylů. Jedná se o komplexní rozvojový systém, který je založen na čínském filosofickém směru Yi Jing.

Pro Ba-Gua-Zhang je typická tzv. kruhová forma. Chodí se po kruhu, 8 kroků a cvičí se 8 pozic představující živly světa . Ba-Gua-Zhang má blahodárný vliv na celkové zdraví, fysické i duchovní. Historie říká, že cvičení Ba-Gua-Zhang propůjčuje dlouhověkost a zvyšuje vnitřní energii. Skutečnost, že se jedná o vnitřní styl napovídá, že se Ba-Gua-Zhang se hodí i pro ženy, které mohou přirozeně čerpat z vrozené uvolněnosti a ladnosti, které Ba-Gua-Zhang rozvíjí a postupně aplikuje ve formě správného zdravotního rozvoje organismu. Cvičení se skládá z cvičení kruhové formy s aplikacemi zaměřenými na dechová a energetická cvičení. Trénují se různé jednoduché pozice, začínáme uvolněním svalů, kloubů a kostí, vnitřních orgánů, nervové soustavy, až po regulování rovnováhy Yin-Yang, škodlivá energie klesá – dobrá energie stoupá, potom škodlivou energii vypudíme z těla ven. Cvičení zlepšuje špatnou tělesnou konstituci, posiluje vlastní pravou energii. Je-li pravé energie dostatek, potom je tělo zdravé a silné. Při tréninku 8 předepsaných pozic při chůzi po kruhu dochází k rozhýbání ramen, pasu, kyčlí, kolen a dalších kloubů a zárověň zprůchodnění toku krve a energie, cvičení podporuje krevní oběh, zabraňuje ztuhnutí kloubů, prodlužuje mládí.

Cvičení jsou vhodná pro všechny bez omezení věku a pohlaví.

Je možné zakoupit na DVD od 25.6.2012.